Vörösborszőlő-fajták

Cabernet sauvignon

A vörösborok királya. Az egész világon elterjedt fajta. Minden vörösbort termő vidékünkön az egyik kiemelkedő fajta.
Származási helye Franciaország-, Bordeaux, ahol Cabernet Franc és Merlot fajtákkal házasítva kerül a palackba. A jó évjáratok nagyon hosszú idő alatt fejlődnek ki, ez Villányban legalább 10 év, Szekszárdon 5-6 év. Magyarország legszebb cabernet sauvignon-jai a villányi és a szekszárdi borvidéken készülnek.

Szőlőnövény jellemzője:

  • tőkéje: középerős növekedése
  • vesszője: barnásvörösek, középvastagok
  • vitorlája: bronzos
  • levele: középnagy, ötszögletű, sötétzöld, erős szövetű
  • fürtje: általában kicsi, közepesen tömött, vállas
  • bogyói: kicsi gömbölyűek, sötétkékek, hamvasak, vastag héjúak

Alacsony hozamú, későn érő fajta, mégis könnyen alkalmazkodik. Bora hosszasan eltartható, gyakran házasítják.

Talaj és tápanyagigénye közepes, szárazságra nem érzékeny. Fagytűrő képessége közepesen jó, rothadásra kissé érzékeny. Zöldmunkája közepes mértékű.

Bora: magas szárazanyag tartalommal rendelkezik, testes, ízben fekete ribizli, fekete cseresznye, szilva, szivar érződik. Éretlen állapotában zöldpaprika, vegetális jegyek tapasztalhatóak

Cabernet franc

A Loire völgyéből (Chinon) származó fajtaborok a legismertebbek. Bordeaux-ban is kedvelt fajta, de inkább házasításokban alkalmazzák. A cabernet savuignon-nál könnyebb borokat ad, kevesebb tanninnal. fűszeresség, borsosság jellemzi. Aromakarakterisztikáját a dohány, a bors, és a málna, szilva jellemzi a legjobban. A Loire-t leszámítva Villány és Szekszárd az a két régió, ahol rendszeresen fajtaborként hasznosítják. Mindkét helyen szép, telt és fűszeres borokat ad a fajta. Minden borvidékünkön megtalálható, régebb óta van termesztésben. mint a cabernet sauvignon.

Szőlőnövény jellemzője:

  • tőkéje: középerős vagy erős növekedésű
  • vesszője: barnásvörösek, középvastagok
  • vitorlája: bronzos-zöld, piros hegyű, pókhálós
  • levele: középnagy, ötszögletű, sötétzöld, erős szövetű, kissé hólyagos felületű, szabályosan 5 karéjú, kissé megnyúlt, oldalöbleiben gyakran fog található
  • fürtjei: általában kicsi (90 g), közepesen tömött, vállas
  • bogyói: kicsik, gömbölyűek, sötétkékek, feltűnően hamvasak, vastag, szívós héjúak, jellegzetes „fűízűek”.

Hosszú tenyészidejű, későn érő fajta. Október elején szüretelhető, általában magas cukortartalommal. Csaknem mindig házasítják, két kivétel: Loire és Magyarország.

Bora szép színű, fajtajelleges, kellemesen fanyar, bársonyos, testes, kiváló minőségű. Fekete bogyós gyümölcsök. Rokonához képest kevésbé olyan intenzíven fűszeres.

Hazánkban Villány és Szekszárd egyaránt kitűnő termőterületet adnak a szőlőnek. A borfogyasztóknál kedveltebb a kevésbé markáns karakterisztikája miatt. Jó kezekben komoly, nagy aranyakban is megnyilvánuló meglepetésekre képes akár olyan, kevésbé jegyzett helyeken, mint a Velencei-hegység környéke.

Kékfrankos

A kékfrankos szőlőfajta pontos eredete nem ismert. Elsősorban a német nyelvű országokra és Magyarországra jellemző fajta. Az Egri és Szekszárdi Bikavér legfontosabb összetevője. az ország egész területén megtalálható, ahol kékszőlőt termelnek. A legnagyobb területen termesztett fajta Magyarországon.

Szőlőnövény jellemzője:

  • tőkéje: erős növekedésű, kevés számú, félmereven álló vesszőkkel.
  • vesszői: barnás színűek, vastagok, hosszú ízközűek, a rügyek kicsik, hegyesedők, csupaszok
  • vitorlája: barnásbronzos, csupasz
  • levele: nagy, sötétzöld, tompa fényű, vastag, bőrszerű szövetű, sima vagy alig hólyagos felületű, alig tagolt, csúcsa kiemelkedő, vállöble keskeny, V alakú
  • fürtje: középnagy (150 g), közepesen tömött, vállas
  • bogyói: kicsik, gömbölyűek, sötétkékek, vastag héjúak, lédúsak, savasak, közömbös ízűek.

A középérésű fajták csoportjába tartozik. Szeptember végén érik, de általában később szüretelik nem túl magas cukortartalommal (17-19mustfok).

Bora fajtajelleges, kellemes zamatú, testes, fanyar, csersavban gazdag, eléggé nyers, kemény karakterű, de az érlelés során savai lefinomodnak. Magas sav magas tannin. Piros bogyósok ( cseresznye, meggy, ribizli ), szilva, szeder. Klímától és talajtól függően általában közepesen testes, fűszeres, közepesen tanninos. Borának színe még éretten is közelebb áll a bíborlilához, mint a melegebb vörösbor színekhez.

14 borvidéken ajánlott telepítése. Házasításként és fajtaborként is igen népszerű. Alacsony termésátlaggal extraktban nagyon gazdag bor nyerhető, de akkor is egyszerű, ám megbízható bor marad. Nagyburgundinak is nevezik.

Merlot

A nagy kékszőlő-fajták egyike. Illata éretlenül fűre is emlékeztet, érett szőlőjének bora pedig málnára és rózsára. A merlot Franciaországból, Bordeaux-ból származik. Igen elterjedt és kedvelt szőlőfajta szerte a világon. Jól lekerekíti a Cabernet fajtákat, tehát kiváló társ a házasításhoz. Ideális termővidéke Szekszárd.
A világ igen sok szőlőtermesztő országában ismerik és termesztik. Világfajta.

Szőlőnövény jellemzője:

  • tőkéje: középerős növekedésű, dús, félmereven álló vesszőkkel
  • vesszői: barnás színűek, részben mintázottak, középvastagok, középhosszú ízközűek, a rügyek középnagyok, hegyesedők, pókhálósak
  • vitorlája: zöld, gyapjas
  • levele: középnagy, sötétzöld, hullámos, sima vagy kissé hólyagos felületű, 5 karéjú, nyílt vállöblű. Levélszéle fűrészes-csipkés
  • fürtje: kicsi ( 90 g ), vagy közepes méretű, olykor laza, vállas
  • bogyói: kicsik, gömbölyűek, mélykékek, feltűnően hamvasak, vastag, szívós héjúak, viszonylag lészegények.

A két Cabernet fajtához hasonlóan sajátos, kicsit vaníliaízű. Szilva, fekete cseresznye, eper, málna, füge, dohány, medvecukor, pörkölt magvak juthatnak eszünkbe kóstolásakor. Bársonyos tannin és testesség jellemzi.

Hosszú tenyészidejű, késői érésű fajta. A virágzáskori időjárásra érzékeny, kedvezőtlen évjáratokban rosszul termékenyül.

Bora sajátos, kellemes illatú, egy kicsit a vaníliához hasonló, gazdag íz- és zamatanyagú, simogatóan bársonyos csersavtartalmú, telt, harmonikus, kiváló minőségű. Bársonyos tanninok, megfelelő mennyiségű sav. Lágy és testes.

Ajánlott fajtaként 14 borvidéken telepíthető. Engedélyezett fajtaként további 12 borvidéken, illetve körzetben, alkörzetben ajánlott.

A merlot-nak gazdag szilvás és feketebogyós gyümölcs íze van, üdítő savassággal és gyengétől közepes tanninszinttel. A St. Emilion egy merlot-alapú Bordeaux-i bor. Az Újvilágban pl. Chile készít jó minőségű gazdag és gyümölcsös borokat ebből a fajtából. A merlot tovább gazdagodik, ha tölgyfában érlelik.

Pinot Noir

Őshazájának Franciaország tekinthető. Jó néhány európai, Európán kívüli, illetve tengerentúli országban megtalálható. Magyarországi Villányi kisburgundi néven már kedvelt fajta volt az előző század elején. Egri vidékünk egyezik meg a fajta kedvelt termelőhelyének, Burgundiának az adottságaival. Az Újvilágban Új-Zéland készít stílusos borokat ebből a fajtából. A kékszőlők hercegének nevezik.

Szőlőnövény jellemzője:

  • tőkéje: középerős növekedésű, elterülő, ritkán álló vesszőzetű
  • vesszői: barnás színűek, részben mintázottak, inkább vékonyak, középhosszú ízközűek, a rügyek kicsik, tompák, pókhálósak
  • vitorlája: bronzoszöld, pókháló
  • levele: kicsi vagy középnagy, szabályos ötszögletű, a Szürkebaráthoz nagyon hasonló, viszont kevésbé tagolt, majdnem teljesen ép, kissé hólyagos felületű és levéllemeze már a nyár végén kárminpirosra színeződik
  • fürtje: kicsi vagy középnagy (120 g), tömött, hengeres
  • bogyói: kicsik, gömbölyűek, sötétkékek, hamvasak, vékony héjúak, lédúsak. Cseresznye, piros bogyósok, animális és vegetális jegyek. Burgundiában gyakran minerális. Újvilágban túlérett.

Kissé később érik testvéreinél. Szeptember végén, október elején szüretelhető a Szürkebarátnál alacsonyabb beérési mustfokkal. A vörös Burgundihoz használják. A pinot noir mind a szőlőtermesztés, mind a vinifikáció (borkészítés) szempontjából rendkívül érzékeny fajta.

Bora szép, rubinvörös színű, finom zamatú, kellemes csersavtartalmú, kissé kemény, a több évig tartó érlelést meghálálja. A bornak nyári gyümölcsökkel teli íze van, mint pl. a málna, és cseresznye, de ahogy érik, úgy vesz fel növényi jegyeket. Könnyen fogyasztható borokat ad könnyű, közepes test, kevés tannin, magas sav, halvány szín elegáns struktúrával.

Ajánlott fajtaként 14 borvidéken telepíthető.

Mivel vörösborként elég megosztó, viszont kiváló rozé alapanyag, sok borász inkább ezt az utat választja.

Kadarka

Származási helye Kis-Ázsia, legismertebb magyarországi termőhelye Szekszárd. Balkáni eredetű, de mára már teljes egészében magyarnak tekintett fajta. Hazánkba a török hódoltság idején került. A neve az albániai Shkodra város szerbhorvát „Skadar” nevéből ered. Néhány borász egészen kiemelkedő borokat készít ebből a kézimunka igényes, régi fajtából (pl. Arad környékén).

Szőlőnövény jellemzője:

  • tőkéje: erős növekedésű, gyér, mereven álló vesszőzetű
  • vesszői: barnásszürkék, vörösbarna csíkozásúak, vastagok, rövid ízközűek, a rügyek kicsit, kúp alakúak, pókhálósak
  • vitorlája: bronzos-sárgászöld, gyapjas
  • levele: középnagy vagy nagy, fényes, sötétzöld, hólyagos felületű, vastag szövetű, durva tapintású. Levéllemeze hullámos. Levélszéle csipkés-fűrészes,
  • fürtje: középnagy (150 g), tömött, hengeres, olykor vállas.
  • bogyói: középnagyok, gömbölyűek, kékesfeketék, az árnyékos oldalukon néha zöldeskékek, vékony héjúak, lédúsak, kellemes ízűek. Piros bogyósok, fűszerek.

Hosszú tenyészidejű, késői érésű fajta. Október első felében érik, de rothadékonysága miatt gyakran szeptemberben szüretelik, alacsony mustfokkal és kevés színanyaggal.

Bora fajtajelleges, fűszeres illatú és zamatú, színanyagban nem túl gazdag, kötöttebb vagy löszön kialakult talajokon testes, lazább homoktalajokon vékonyabb, üdébb jellegű. Vékony héjú, érzékeny fajta, amely kedvező feltételek esetén könnyen aszúsodik.

Ajánlott fajtaként 9 borvidéken telepíthető, mára már nem olyan jelentőséggel bír, mint a 19. században, viszont a Furmint fajta mellett ez a másik olyan szőlő melynek nemzeti üggyé vált termesztése és fogyasztása is.

Shiraz (syrah)

Származási helye a Rajna vidéke.

A Syrah a Vitis allobrogica család leszármazottja és a Dureza x Mondeuse Blanche természetes kereszteződésével jött létre a Rajna borvidékén.

Szőlőnövény jellemzője:

  • tőkéje: közepes méretű és magasságú
  • vesszője: barnásvörös, középvastag
  • levele: középnagy, sötétzöld, erős szövetű, 3, vagy 5 karéjú,
  • fürtje: hosszú, tömött, vállas
  • bogyói: vastag héjszerkezetű, mély lila-kék színű

Bőtermő, közepesen korán érő fajta. Apró bogyói gyorsan túlérnek, ezért az optimális szüret időpontját nehéz megválasztani. A, fűszeres, főleg feketeborsra utaló jegyei a rotundone komponensnek köszönhetők.

Jó hozamokra képes, ellenálló fajta, azonban kellő napfény hiányában a gyümölccsé alakulás problémás lehet. A fajta érzékeny a magas mészkőtartalomra. Mivel nagyon szereti a meleget, ennek hiányában termesztése problémás. Gazdag anthocyaninokban, ezáltal jól érlelhető palackban, de jól teljesít kisfahordóban is.

Bora mély színű, magas tanninokkal, komplex aromák és ízek jelenhetnek meg benne a számára kedvező éghajlaton, pl. Ausztrália, ahol évente akár kétszer is szüretelhető. Kedvező körülmények között feketebogyós gyümölcsök, feketeribizli, földiszeder jegyeket vesz fel, csokoládét, füstöt és érett, lekváros aromákat hordoz. Borát nagyrészt házasítva értékesítik, de remek rozé alapanyag is.

A syrah-ból készített borok mély színűek, közepes-magas alkohollal és magas, kifejezett, erőteljes tanninszerkezettel rendelkeznek. Hűvösebb területeken ibolya, szeder, zöld olíva, piros ribizli, menta és bors; míg melegebb klimatikus adottságok mellett fekete ribizli, fekete szeder, édesgyökér, mentalevél, valamint füstös és feketeborsos jegyek uralkodnak benne.

Termőhelyei

Igazi világfajta. Franciaországban természetesen a legelterjedtebb, majd ezt követi Ausztrália (ahol shiraz-ként ismerik), illetve Spanyolországban és szinte minden újvilági bortermelő vidéken találkozni vele. Képes önmagában is nagy borként megjelenni, de kiváló komponens a házasításokhoz. Magyarországon kb. 300 hektáron termelik, legtöbbet az Egri és a Villányi borvidéken

Étel párosítás

Jól párosítható grillezett húsokkal és steakekkel, fasírtokkal, sült vadakkal, pörköltekkel, általában sült húsokkal.