Pinot Noir

Őshazájának Franciaország tekinthető. Jó néhány európai, Európán kívüli, illetve tengerentúli országban megtalálható. Magyarországi Villányi kisburgundi néven már kedvelt fajta volt az előző század elején. Egri vidékünk egyezik meg a fajta kedvelt termelőhelyének, Burgundiának az adottságaival. Az Újvilágban Új-Zéland készít stílusos borokat ebből a fajtából. A kékszőlők hercegének nevezik.A világ igen sok szőlőtermesztő országában ismerik és termesztik. Világfajta.

Szőlőnövény jellemzője:

  • tőkéje: középerős növekedésű, elterülő, ritkán álló vesszőzetű
  • vesszői: barnás színűek, részben mintázottak, inkább vékonyak, középhosszú ízközűek, a rügyek kicsik, tompák, pókhálósak
  • vitorlája: bronzoszöld, pókháló
  • levele: kicsi vagy középnagy, szabályos ötszögletű, a Szürkebaráthoz nagyon hasonló, viszont kevésbé tagolt, majdnem teljesen ép, kissé hólyagos felületű és levéllemeze már a nyár végén kárminpirosra színeződik
  • fürtje: kicsi vagy középnagy (120 g), tömött, hengeres
  • bogyói: kicsik, gömbölyűek, sötétkékek, hamvasak, vékony héjúak, lédúsak. Cseresznye, piros bogyósok, animális és vegetális jegyek. Burgundiában gyakran minerális. Újvilágban túlérett.

Kissé később érik testvéreinél. Szeptember végén, október elején szüretelhető a Szürkebarátnál alacsonyabb beérési mustfokkal. A vörös Burgundihoz használják. A pinot noir mind a szőlőtermesztés, mind a vinifikáció (borkészítés) szempontjából rendkívül érzékeny fajta.

Bora szép, rubinvörös színű, finom zamatú, kellemes csersavtartalmú, kissé kemény, a több évig tartó érlelést meghálálja. A bornak nyári gyümölcsökkel teli íze van, mint pl. a málna, és cseresznye, de ahogy érik, úgy vesz fel növényi jegyeket. Könnyen fogyasztható borokat ad könnyű, közepes test, kevés tannin, magas sav, halvány szín elegáns struktúrával.

Ajánlott fajtaként 14 borvidéken telepíthető.

Mivel vörösborként elég megosztó, viszont kiváló rozé alapanyag, sok borász inkább ezt az utat választja.

További szőlőfajták