Irsai Olivér

Magyar nemesítés eredménye. Kocsis Pál szőlőnemesítő alkotta meg 1930-ban a Csabagyöngye és a Pozsonyi fehér szőlők keresztezéséből, Kecskeméten. Állami minősítést 1959-ben kapta meg. Korán szüretelhető, kiváló muskotályos ízű szőlőfajta. Sokoldalú, hiszen kezdetben csemegeszőlőként termesztették és ma is kedvelt étkezési fajta, de a reduktív technológiának köszönhetően fantasztikus, könnyed nyári bor készíthető belőle. Hivatalos besorolása ma már – mivel az EU nem ismeri el a kettőshasznosítású fajtabesorolást – borszőlőként szerepel. Az ízletes bora mellett népszerű a belőle készült szőlőpárlat is, hiszen egyedi és jellegzetes ízvilága a pálinka illatában és ízében is visszaköszön.
Kép forrás: Kamocsay Prémium

Szőlőfajta jellemzői:

  • tőkéje: középerős növekedésű, hajtásai elterülők
  • vesszői: kevés, hosszú barnássárga színű vesszőt nevel, melyek közepesen vastagok, vagy vékonyak
  • vitorlája:sárgászöld színű
  • levele: 5 karéjú kerekded – ezt a Csaba Gyöngye fajtától örökölte – sötétzöld színű, ami őszre sárgára színeződik, ami a Pozsonyi fehérre utal.
  • fürtje: közepes méretű,vállas, laza fürtű
  • bogyói: kis, sárga színű, gömbölyű szemek erősen pontozottak, héjuk erős, húsuk áttetsző, ízük kellemesen muskotályos

 

Kedvelt szőlőfajta, a gombás betegségekre kevésbé érzékeny, nem válogatós a termőhely milyenségében sem, ezért hazánkban szinte valamennyi bortermő vidéken megtalálható. Nemcsak Magyarországon kedvelt szőlőfajta, hiszen Európa számos országában termesztik, de ott van Ausztrália, India, Kína és Japán szőlőtermő területein is. Savai lágyak, ezért javasolt egy éven belül elfogyasztani, hogy élvezni lehessen a frissességét. 

Bora könnyed gyümölcsös, a reduktív technológiának köszönhetően kiválóan alkalmas cuvée alkotóelemnek, de önállóan is kedvelt az illatos, muskotályos ízeket kedvelők körében. 

További szőlőfajták